С четката за зъби почистваме вътрешната, външната и оклузалната повърхност.
Първо използваме конец за зъби за между-зъбните пространства. След това, продължаваме с четката и пастата. Изтискваме малко количество от пастата върху четката, колкото грахово зърно. Държим я под ъгъл (45˚) и почистваме от венеца към върха на зъба, с много лек натиск. Така косъмчетата на четката почистват и междузъбните пространства. Когато почистваме в областта на венеца, трябва да използваме кръгови движения. Същото важи и за фронталните (предните) зъби. Почистете добре мъдреците и дисталните (задните) зъби, много внимателно понеже те са по труднодостъпни. Четкайте зъбите около 2 до 4 минути (което е около 300-600 движения). Накрая измийте и езика в посока от корена към върха му. Така ще отстраните бактериите и лошия дъх.
Избора на четка
Консултирайте се с вашия стоматолог, каква четка да използвате. Най-добре е да измивате, когато имате кървящи венци или проблемни зъби, с четка с мек косъм и заоблени краища. Ако нямате такива проблеми използвайте четка със среден косъм.
За децата четките са с по-малки като размер глави (на опаковките е упомената възрастта, за която е предназначена) с мек косъм.
Желателно е да сменяте четката на всеки 3 месеца, но това може да стане и по-рано, ако прецените, че косъмчетата са изкривени или повредени.
Електрическите четки за първи път в света са представени от фирма Broxodent. От тогава до днес, на пазара се появяват десетки видове с безброй функции и дизайн. Могат да бъдат с 3000-7500 въртящи движения в минута (съществуват и такива с 30 000-40 000 оборота, за по-добро почистване на зъбната плака) като възпроизвеждат движенията на вашата ръка. Извършват въртящи и вертикални движения, с цел идеално премахване на плаката и почистване на венците, дори и до труднодостъпните места.
Електрическите четки са с предимство пред традиционните, защото извършват повече движения (почиствания) върху площта, която миете. За хората, които имат здравословни проблеми (например артрит), електрическите четки са по-добрия вариант, за да могат да се справят и контролират с миенето. Много хора тези четки ги мотивират да спазват по-редовна хигиена. Единствения недостатък остава цената – електрическите четки са с пъти по-скъпи от обикновените. Различните модели варират от 25 до 250 лева.
Паста за зъби
Може да бъде във вид на паста, гел или в прахообразна форма. Някои съставки са общи за всички пасти.
В повечето случаи пастите съдържат:
- Флуорид (естествен минерал), който е най-популярната и най-важната, активна съставка за предотвратяване на кариеси
- Абразивни агенти (калциев карбонат и силикати) необходими за премахване на частици храна, бактерии и някои петна от зъбите
- Ароматни вещества. Изкуствени подсладители, включително и захарин за по-добър вкус (мента, канела, лимон и дори дъвка за децата)
- Овлажнители за задържане на влагата, за да не изсъхне пастата (глицерол)
- Сгъстители – лекарствени продукти (от някои водорасли), за постигане и поддържане на консистенцията на пастата
- Почистващи препарати – пяната, която се получава по време на миенето е от перилни препарати като натриев сулфат.
Химични съединения като пирофосфати и цинков цитрат предотвратяват появата на зъбен камък. Някои пасти съдържат антибиотик (триклозан), който унищожава бактериите в устата.
Пасти за чувствителни зъби от топло и студено. Съдържат калиев нитрат или стронциев хлорид, които облекчават чувствителността на зъбите в рамките на един месец употреба.
Избелващи пасти за ежедневна употреба, които не съдържат белина, а абразивни частици или химикали, които ефективно почистват петната от зъба. Смята се, че избелващите пасти увреждат емайла но изследванията сочат, че НЕ са по-вредни от обикновените.
Съвети за избор на паста. Индивидуален е избора на паста според нуждите ви, но можем да ви улесним при избора, с няколко съвета:
- На повечето пасти има печат с одобрение на Български зъболекарски съюз, което означава че са безопасни и ефективни
- Проверете съдържанието на флуор
- Пазете се от токсично вещество – диетилен гликол
- За децата пастите може да са плодови, което ще им хареса и с желание ще мият зъбките си
- Преценете дали искате да избелвате зъбите; дали имате чувствителни зъби към топло и студено
Може да експериментирате с различни марки, видове и аромати и да откриете, коя пасти ви допада най-много.
Вода за уста
Намалява съдържанието на бактерии в устата, заздравява емайла на зъба съответно предотвратява появата на кариес. Не се препоръчва за деца под 6 години поради опасност от поглъщане.